A magnézium forrása
A napi ajánlott magnéziumbevitel függ a kortól, nemtől, testsúlytól és az életviteltől. A mennyisége egy átlagos felnőtt esetében kb. 350 mg, aminek biztosításához a legjobb magnézium készítmények nagymértékben hozzájárulnak.
Magnéziumszükségletünk közel tíz százalékát az ivóvízzel juttatjuk be a szervezetünkbe.
A természetben a zöld színű növények (spenót, sóska, kelkáposzta), hüvelyesek (bab, borsó, lencse), gyümölcsök (banán, körte, alma) tartalmaznak magnéziumot, de van a magvakban, dióban, mogyoróban, mandulában és a kakaóban is. A növények kis mennyiségben tartalmazzák, ezért is fontos a változatos étrend és a napi többszöri zöldség- és gyümölcsfogyasztás.
A jobb hatásfok érdekében gyógynövényekkel is kombinálhatjuk a magnézium tablettákat. Például a citromfű ismert feszültségoldó hatásáról, lassítja a gyors szívverést, erősíti a központi idegrendszert.
Magnézium élettani hatásai
Magnézium hatására az érfalak rugalmassága nő, a szívizom összehúzódó képessége javul, segít az infarktus és a szívritmuszavarok megelőzésében és kezelésében. Magnézium tabletta szedésével csökken a csontritkulás és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélye, ugyanis segíti az inzulin hatását, ezáltal a megfelelő vércukorszint fenntartását, asztma esetén hörgőtágító hatása van.
Terhesség idején csökkenti a vetélés, koraszülés, vérzés lehetőségét, jótékony hatással van a magzat fejlődésére. Terhességi magas vérnyomás fennállása esetén vérnyomáscsökkentő és közvetett módon véralvadásgátló hatása van. Magnézium készítmények alkalmazása ajánlott diéta, fogyókúra mellett, intenzíven sportolóknak, fizikai munkát végzőknek és a magnézium kiürülését felgyorsító gyógyszerek szedése esetén is.
Az agyban a megnövekedett magnéziumszint javítja a rövid- és hosszútávú memóriát, fejleszti a tanulási képességet. Kutatások szerint a megnövekedett magnézium bevitel javítja a kognitív (megismerésen alapuló) képességeket, míg az életkor előrehaladtával tapasztalható memória gyengüléshez többek között az alacsony magnéziumfogyasztás is hozzájárul.
Magnéziumhiány
Különböző élethelyzetekben megnő a magnézium szükséglet. Az elraktározott magnézium szintje csökken, majd hiány lép fel.
A magnéziumhiány oka lehet:
• stressz,
• kimerültség,
• egyoldalú, kiegyensúlyozatlan táplálkozás,
• bélbetegségek,
• hányás,
• hasmenés,
• egyes vesebetegségek,
• vízhajtók,
• ACE-gátló vérnyomáscsökkentők,
• kemoterápiás szerek,
• immunrendszergátlók szedése,
• alkohol,
• fokozott fizikai igénybevétel,
• terhesség,
• szoptatás.
A magnézium hiány tünete a simaizmok összehúzódása, ennek megjelenési formája lehet, például magas vérnyomás, szívritmuszavarok, hörgőszűkület.
Mire figyeljünk:
A magnézium hiány leggyakoribb tünetei közé tartozik:
• az izmok görcsös összerándulása,
• gyengeség,
• szívritmuszavarok,
• a koncentrálóképesség zavara,
• ingerlékenység.
A magnéziumhiány központi idegrendszeri szinten a szorongásban, depresszióban, fejfájásban, alvási zavarokban nyilvánulhat meg. A gyomor és bélrendszer tekintetében étvágytalansághoz, émelygéshez, a szívben és az érrendszerben vérnyomás emelkedés, koszorúérgörcs kialakulásához vezethet.
A magnéziumpótlás különböző formái
Ha a táplálékkal nem kerül elegendő magnézium a szervezetbe, nehezen szívódik fel, vagy gyorsan kiürül, akkor javasolt a magnézium pótlása.
Ha fokozott magnéziummennyiségre van szüksége a szervezetünknek, a gyógyszerkészítmények jól felszívódó, szerves magnéziumsóval és B6-vitaminnal segíthetik a magnézium pótlását. A magnézium és a B6-vitamin kiegészítik egymás hatását, ezért együttes fogyasztásuk javasolt. A B6-vitamin nélkülözhetetlen a táplálék egyes részeinek felhasználásához és lebontásához.
A magnéziumpótlást támogató magnézium tabletták, magnéziumsókat tartalmaznak, amelyek különböző mértékben képesek felszívódni a szervezetben és kevésbé okoznak bélrendszeri mellékhatásokat. A hiányállapot kiegyensúlyozására leginkább a szerves sók alkalmasak.
Kitűnően felszívódik a magnézium-citrát, a magnézium-orotát és a magnézium-laktát. A magnézium-szulfát szervetlen magnéziumsó, kevésbé szívódik fel és a bélben maradva sok vizet szív magához, aminek a következménye a hasmenés.
Hogyan alkalmazzuk a magnézium készítményeket?
A magnéziumot általában néhány hetes kúraként alkalmazzák, a napi ajánlott mennyiséget pedig két-három részletben javasolják bevenni, de a szedés során figyelembe kell venni a más szerekkel való esetlegesen fellépő kölcsönhatásokat is.
Mivel a magnézium hashajtó hatású, mellékhatásként híg széklet, hasmenés előfordulhat.
Magnézium túladagolás
A felszívódott magnézium a vesén keresztül, a vizelettel választódik ki, ezért egészséges veseműködésűeknek nem kell attól tartani, hogy túladagolják a magnéziumot. Vesebetegség esetén a szervezet nem tudja a veséken keresztül kiválasztani a fölösleget. Ilyen esetben nem ajánlott a magnézium szedése!
A túladagolás tünetei lehetnek: homályos vagy kettős látás, szédülés, ájulás, súlyos álmosság, gyengeség, hányinger, hányás, légzési nehézségek, alacsony vérnyomás és szívritmuszavarok, mely akár szívmegálláshoz is vezethet.