A bélrendszerben, a szájüregben és a hüvelyben is megtalálhatóak olyan baktériumok, amelyek a szervezetünk működését segítik. Normál esetben, a hüvelyben élő baktériumok egyensúlyban vannak, ők alkotják a normál hüvelyi flórát. Amennyiben az egyensúly felborul és rossz irányba tolódik a baktériumok számát és összetételét illetően, akkor kóros hüvelyflóráról beszélünk.
Az egészséges női hüvelyben a tejsavbaktériumok (lactobacillusok) vannak túlsúlyban, előfordulási gyakoriságuk 90-95%, a tejsav koncentrációja pedig 2-3%, ami savas közeget jelent. Ez a közeg védelmet nyújt a fertőzésekkel szemben, mivel savas pH-n a fertőzést okozó baktériumok nem elszaporodni, így képtelenek betegséget okozni.
A hüvely flórája nem állandó összetételű, folyamatosan változik, amit több tényező is befolyásol. Ide sorolhatjuk az életkort, a hormonális változásokat. Ezzel magyarázható, hogy a kismamák hajlamosabbak a hüvelyi fertőzésekre. Amennyiben most várod babád világrajöttét nézz körbe babaváró termékeink között is.
Ha az egyensúly felborul
Abban az esetben amikor a Lactobacillusok relatív száma csökken a hüvely pH-ja emelkedni kezd. Ilyenkor elszaporodnak a hüvelyben a gyulladást keltő kórokozók Ez egy gyakran előforduló eset antibiotikum szedését követően, hiszen ilyenkor a szervezet számára hasznos baktériumok is áldozataivá válnak a gyógykezelésnek.
Jelek, hogy felborult a hüvelyflóra egyensúlya:
-
kellemetlenül halszagú, bőséges folyás
-
esetleg viszketés, irritáció, érzékenység
-
diszkomfortérzés
Mi okozhat hüvelyi váladékozást?
Leggyakrabban a kínzó viszkető érzéssel, bő folyással járó gombás hüvelygyulladás áll a panaszok hátterében. Gomba egyébként a normál flórában, panaszmentes nők hüvelyében is jelen lehet.
A hüvelyi váladékozás oka lehet még a bakteriális hüvelygyulladás is, amely kellemetlen szagú, piszkosfehér vagy sárgás, bő hüvelyi váladékozás formájában jelentkezik. Ennek kialakulásában szintén csak olyan mikroorganizmusok vesznek részt, amelyek egyébként a normál flóra részei, csupán a korábban említett egyensúly felborult és arányuk megnövekedett.
A normál hüvelyflóra helyreállítása
Antibiotikum - és egyéb, például gomba elleni - kezeléseket követően nagyon fontos elősegíteni azt, hogy a hüvelyi pH-érték a normális tartományba térhessen vissza. Szerencsére, ma már számos, hüvelyben alkalmazandó hüvelyflóra helyreállító készítmény kapható recept nélkül, kapszulás, kúpos vagy feltölthető gél formájában. Ezek milliárdnyi élő tejsavbaktérium törzseket juttatnak a hüvelybe táptalajjal együtt.
A hüvelyflóra helyreállítása történhet szájon át bevihető laktobacillus tartalmú probiotikus készítményekkel is. Klinikai vizsgálatok igazolták, hogy a laktobacillus törzseknek az emésztőrendszeren keresztül a végbélbe történő telepítése segíti a hüvelyi mikroflóra helyreállítását is. (A bélben található laktobacillusok a „természetes vándorlási útvonalon” képesek a hüvelybe eljutni és megtelepedni. A vizsgálatok alapján a baktériumok túlélése a hüvelyben egyértelműen a végbélben megtelepedett baktériumflórával állt összefüggésben.) Nélkülözhetetlen a hüvely élettani mikroflórájának a helyreállítása, a hüvelygyulladások enyhe és erőteljesebb megjelenése esetén (tüneti kezelések után) is, az újabb fertőzések megelőzése szempontjából.
Mikor kell a hüvelyflóra visszaállításáról gondoskodni:
-
antibiotikus kúra alatt
-
az antibiotikus kezelés befejeztével
-
tartós hormonális fogamzásgátló szedése esetén
-
hormonszegény vagy hormonhiányos állapotokban, mint a szoptatás vagy a menopauza.
Hogyan előzhetjük meg a hüvelyfertőzéseket
Lehetőség szerint igyekezzünk kizárni a fertőzéshez vezető tényezőket, például mellőzzük a gyakori hüvelyzuhanyt, viseljünk természetes anyagból készült fehérneműt. Táplálkozzunk egészségesen, ne fogyasszunk finomítottcukrot, szabaduljunk meg fölösleges kilóinktól. Ha tehetjük, kerüljük a stresszhatásokat.
Már kialakult fertőzés esetén a fertőzést először meg kell szüntetni arra alkalmas készítménnyel. A tünetek és azok intenzitása dönti el, hogy csak a hüvelyflórát kell-e helyreállítani vagy szükség van tüneti kezelésre, esetleg antibiotikus kezelésre is. Fontos, hogy minden olyan esetben, amikor a hüvelygyulladás kezelése megtörténik, ezzel egy időben kerüljön sor az élettani hüvelyflóra helyreállítására is.