A felfázás tünetei:
· Gyakori vizelés
· Sürgető vizelési inger
· Fájdalom vizelés közben
· Csípő, égő érzés vizeléskor
· Szagos vizelet
· Kínzó, alhasi görcsök
A felfázás oka:
A felfázást a legtöbb esetben baktériumok, többnyire a bélben élő E. coli baktériumok okozzák, melyek a végbél környékéről kerülnek a hüvelybe és a húgycsőbe, ahonnan feljutva a húgyhólyagba, gyulladást okozhatnak. A számukra ideális körülményeket nyújtó langymeleg vizeletben ezek a kórokozók rendkívül gyors szaporodásra képesek. Számuk akár félóránként megduplázódhat, és ahogy egyre többen lesznek, úgy erősödnek az általuk okozott kellemetlenségek is.
Számos hajlamosító tényező növelheti a felfázás kockázatát. Ilyenek pl.:
· Alhas lehűlése, „felfázása” (csökken a szervezet védekező képessége a területen)
· Genetikai okok (édesanya, kisgyermekkori felfázás)
· Nem megfelelő higiénia (elhanyagolt vagy túlzásba vitt)
· Szexuális aktivitás (gyakori partnercsere, intenzív szex)
· Bizonyos szokások (pl. kevés folyadékfogyasztás, vizelet tartogatása, műszálas fehérnemű/tanga viselése)
A felfázás első enyhe jeleinek megjelenésekor elkezdett otthoni terápiával többnyire megelőzhető a tünetek további erősödése, csillapíthatók az enyhe tünetek. Amennyiben heves fájdalom, véres vizelet, láz kíséri a tüneteket, vagy ha a felfázás elleni vény nélküli gyógyszerekkel nem javulnak a tünetek 3-5 nap alatt, akkor feltétlenül orvoshoz kell fordulni! Ha a tünetek néhány nap után sem enyhülnek jelentősen, akkor orvos által célszerűen megválasztott, rövid ideig tartó antibiotikumos kezelés a megoldás.
Felfázás elleni gyógyszerek, kezelések
Ülőfürdő
A tünetek enyhítésére alkalmazható zsurlófüves, cickafarkas, vagy kamillás ülőfürdő.
Bőséges folyadékbevitel
A betegség a nők felénél spontán meggyógyul, de ilyenkor is segíthet a bőséges folyadékbevitel, hiszen így a bőven termelődő, híg (vagyis kevésbé irritáló hatású) vizelet egyszerűen kimossa a húgyutakat. Fogyasszunk legalább napi 3 liter tiszta vizet, gyümölcslevet, gyógyteákat, kerüljük azonban a cukros, szénsavas, alkoholos italokat!
Gyógynövény-terápia
Felfázás elleni gyógyszerek között számos gyógynövényi hatóanyagot megtalálunk, hiszen ezek alkalmasak a hólyaghurut korai tüneteinek csökkentésére, vagy megelőzésre. A medveszőlő az egyik legismertebb és leghatásosabb húgyúti fertőtlenítő, mely bizonyítottan elöli a hólyaghurutok 80%-át okozó E. coli baktériumot. Ezen kívül gyulladáscsökkentő, a baktériumok megtapadását gátló és enyhe vizelethajtó hatással is rendelkezik.
Számos felfázás ellen használt gyógynövény vízhajtó hatással rendelkezik. Ezek gyorsítják a fertőzött vizelet kiürülését, így csökken az esélye a baktériumok megtapadásának, szaporodásának. Ilyenek pl. nyírfalevél, pitypang (gyökér és föld feletti rész), mezei zsurló, aranyvesszőfű, csalán (föld feletti rész), kukoricabibe.
Más felfázás kezelésére alkalmas gyógyszerek a baktériumok kitapadását akadályozzák meg. A legismertebb ide tartozó gyógynövény a tőzegáfonya. Ezek a gyógyszerek vény nélkül is megvásárolhatóak a patikákban. A vörösáfonya, tőzegáfonya úgy akadályozza a baktériumok megtapadását a húgyhólyag-nyálkahártyáján, hogy megváltoztatja a baktériumok csillóin található, a megtapadáshoz szükséges anyagok szerkezetét. A tőzegáfonya kivonatok fogyaszthatóak teák, kapszulák, szirupok és oldatok formájában. Nagy előnyük, hogy már kisgyermekkortól alkalmazhatóak.
A felfázás megelőzése
· Kerüljük a hideg helyeket, ne üldögéljünk fagyos felületeken
· Mindig öltözzünk az évszaknak megfelelően
· Ügyeljünk a megfelelő intim higiéniára.
Végül gyógynövények közül használhatunk olyanokat, melyek immunrendszerünk erősítésére szolgálnak ilyen például a fokhagyma, C-vitamin és egyéb vitamin természetes formában (azaz gyümölcsöket és zöldségeket fogyasztva), Echinacea- és grapefruitmag-csepp.