Az aranyér az elkényelmesedett, civilizált világ betegsége. Leggyakrabban a helytelen táplálkozás, mozgásszegény, ülő életmód, elhízás, valamint székrekedésből fakadó erőlködés okozza. Ha téged is sokszor kínoz szorulás, nézz szét hashajtó kínálatunkban is.
A rostokban szegény étrend, magas szénhidráttartalmú, zsíros -, csípős -, illetve intenzíven fűszerezett ételek fogyasztása, valamint a nem elégséges folyadékbevitel is aranyér kialakulásához vezethet. Túlsúly esetén fellépő, megnövekedett hasüregi nyomás az aranyér kiváltó oka lehet. A hasmenés, illetve a gyakori székletürítés is túlságosan igénybe veszi, tágítja a vénákat.
Az aranyér tünetei
Az aranyér tünetei közé tartozik a székletürítés utáni vérzés. A begyulladt aranyér tapinthatóvá válik, fájdalommal jár, üléskor is gondot okoz. A kívülre került csomó felszíne sebesre dörzsölődhet, váladékozhat. A végbélnyílás környékének viszketése legtöbbször a végbéltájék nem megfelelő tisztán tartásából adódó kellemetlenség. A végbél környékét fájdalmas aranyérnél nehezebb tisztán tartani.
A külső aranyér fájdalmat, gyulladást okoz, míg a belső aranyér fájdalommentes, de súlyos vérzést okoz. A végbélen keresztül azonban más miatt is ürülhet vér, a háttérben súlyosabb betegség is állhat. Nagy mennyiségű vérzés, szédülés, ájulás esetén azonnal orvost kell hívni a beteghez!
Az aranyér kezelése
A tünetmentes aranyerek rendszerint nem igényelnek kezelést. Székrekedés esetén figyelni kell a megfelelő, rostdús táplálkozásra. Ajánlott a zöldségek, gyümölcsök, korpafélék és sok folyadék fogyasztása.
Az aranyér kezelése során a fő cél a gyulladás megszüntetése, a fájdalom enyhítése, a széklet normalizálása. Ilyenkor ajánlott vény nélkül is kapható aranyér kenőcs használata. A kellemetlen tünetekkel járó területet meg kell mutatni a szakorvosnak. A vizsgálat során végbéltükrözéssel állapítható meg a diagnózis. A betegség négy stádiuma különíthető el.
Első és második stádiumban a kezelés során aranyér kúpot vagy kenőcsöt adunk, a betegnek diétát kell követnie. Az életmód megváltoztatása elengedhetetlen az eredményességhez. Második stádiumban a vény nélkül kapható aranyár kenőcsök mellett helyileg alkalmazott speciális oldatot is juttathatunk az aranyérhez, ami a zsugorodását idézi elő. A második, harmadik stádiumban leggyakrabban az aranyér tövére gumigyűrűt helyezünk. Ez elszorítja a kóros ereket, amelyek így napokon, legfeljebb egy héten belül elhalnak, leszáradnak, és egyszerűen a széklettel távoznak.
Aranyér kenőcsök:
A patikákban vény nélkül kapható kenőcsöket leginkább a külső aranyerek tüneti kezelésére alkalmazzák, a kiváltó okokat és magát a külső aranyeret nem szüntetik meg. Hatásuk célja általánosan a helyi érzéstelenítés, az irritáció mérséklése, gyulladáscsökkentés, illetve hámosítás. Az aranyér kenőcsök használata roppant egyszerű. naponta többször mosakodás után érdemes őket használni a fájdalom helyén.
Aranyér kúpok:
A helyileg alkalmazott aranyér kúpokat leginkább a belső aranyér kezelésére alkalmazzák. Leggyakoribb összetevői között megtalálhatóak a helyi érzéstelenítők, melyek feladata az akut fájdalom csökkentése. Tartalmaznak még hámosító tulajdonsággal rendelkező összetevőket, melyek a gyulladt kisebesedett szakaszok gyógyulásáért felelősek. És nem utolsó sorban gyakran tartalmaznak gyulladáscsökkentő komponenseket is. Ilyen összetevőket tartalmaz a gyakorta alkalmazott vény nélkül kapható Hemorid végbélkúp is.
Házi praktikák aranyér ellen
Az aranyerek gyulladását követő fájdalom, duzzadás számos hasznos házi praktikával is enyhíthető. A hangsúly az enyhítésen van, ha a tünetek nem szűnnek meg, forduljon orvoshoz!
Fokozottan figyeljen a higiéniára, tartsa tisztán a végbélnyílás környékét! Lehetőleg minden székelés után meleg vízzel mossa le a végbélnyílás környékét. Finoman szárítsa meg a területet fürdés után, mert az állandó nedvesség gombás fertőzéshez vezethet. Ezt követően használja a gyógyszertárban beszerezhető aranyér krémet, kenőcsöt vagy alkalmazzon kúpot. Ezek a készítmények érösszehúzó, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatással bírnak.
Szájon át szedhető tabletták is alkalmazhatók aranyeres panaszokra. A gyógyszerek igen nagy segítséget nyújtanak a vénák tágulásának mérséklésében, erősítik az érfalat és a kötőszövetet. A gyógyszeres kezelés 3-4 nap alatt jelentősen enyhíti a tüneteket, de a csomó gyakran hetekig tapintható még, mert ennyi időre van szükség a véralvadék felszívódásához.
Kipróbálhatja a meleg vizes ülőfürdőt is. Külső aranyér esetén alkalmazhat hideg vizes borogatást, vagy jegelheti a végbélnyílás körüli területet. A száraz WC papír helyett használjon nedves törlőkendőt. A külsőleg alkalmazható krémek, kúpok használata közvetlenül székelés után ideális.
Hogyan előzhető meg az aranyér?
Az aranyér megelőzésére már kisgyermekkortól figyeljünk. Fontos a rendszeres étkezés, a székletürítés lehetőleg mindig ugyanabban az időben történjen. Székletürítés után mossuk meg az altestet, vagy töröljük meg nedves intimkendővel.